Utwory przedwojenne

utwory przedwojenne

Muzyka przedwojenna przeżywa renesans. Młodzi ludzie choć nie tylko oni z wielkim zainteresowaniem sięgają po szlagiery sprzed 1939r. W tamtym czasie tworzyli m.in. Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg i Jan Kiepura. 

Najlepsze utwory przedwojenne

Przed wojną powstało wiele utworów, które zapadły w pamięć melomanów. Z pewnością należy wspomnieć o takich piosenkach jak 'Każdemu wolno kochać', ' Już nigdy', ' Ja się boję sama spać', ' Odrobinę szczęścia w miłości', ' Ta ostatnia niedziela', 'Tango milonga', ' Ach śpij kochanie', ' Ach jak przyjemnie', 'Już nie zapomnisz mnie'. Zakochane pary zasłuchiwały się przed wybuchem II Wojny Światowej w 'Umówiłem się z nią na dziewiątą'. Przebój ten wykonywał Eugeniusz Bodo, amant zamieszkujący stolicę doby XX-lecia międzywojennego.

Utwory przedwojenne - sztuka i wspomnienia

Muzyka w dobie XX-lecia międzywojennego była sztuką. Przeboje które powstawały przed wojną w lwiej części związane były z teatrem bądź też z filmem. Muzycy wykonywali swe przeboje w tym celu, by móc wykorzystać je na scenie bądź też przed kamerą. Tamtejsza muzyka miała swój urok, czar. Alfred Mirk, który był osadzony w moskiewskim więzieniu Butyrki spotkał tam Eugeniusza Bodo na temat którego podzielił się licznymi wspomnieniami. Alfred Mirk w 1989r. opublikował 'Notatki więźnia' gdzie bardzo dużo miejsca poświęcone została 'zimnemu draniu'.
Każdy kto ukochał utwory przedwojenne koniecznie powinien sięgnąć po płytę 'Zapomniane melodie czyli przedwojennych wspomnień czar' zespołu Stoltzer Ensemble. 

Utwory przedwojenne - wspaniałe koncerty

Wszyscy miłośnicy muzyki przedwojennej mają możliwość udania się na wspaniałe koncerty podczas których grane są przeboje sprzed 1939r. 23 października 2022r. o godz. 20:00 w olsztyńskiej Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej odbędzie się widowisko ' Lata 20-te, lata 30- te- Koncert Muzyki Przedwojennej', w sześć dni później koncert ten będzie mogło przeżyć audytorium zgromadzone w lubelskim Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym 1.