Trąbka - sekcja instrumentów dętych

trąbka

Trąbka to instrument dęty blaszany cieszący się dużą popularnością. Znalazła zastosowanie w wielu różnorodnych gatunkach muzyki. Można usłyszeć jej brzmienie zarówno w muzyce klasycznej jak i rozrywkowej. Jaka jest charakterystyka tego instrumentu i jak nauczyć się grać na trąbce?

Trąbka jazzowa

Trąbka to instrument, który często kojarzony jest z muzyką jazzową. Można zaryzykować stwierdzenie, że w tym gatunku muzycznym gra "pierwsze skrzypce". Występuje w wielu różnorodnych składach instrumentalnych. Można usłyszeć ją w trio, kwartecie, kwintecie, a także w big bandzie. Z reguły rolą trąbki jest prowadzenie linii melodycznej oraz improwizowanie solówek pasujących stylistyką do wykonywanego utworu. 

warsawdixielanders instrumenty zlota trabka

Trąbka w orkiestrze

Trąbka jest używana również w wykonawstwie muzyki klasycznej. W orkiestrach można usłyszeć różne rodzaje trąbek - przede wszystkim trąbkę basową i piccolo. Partie trąbki można odnaleźć w kompozycjach takich kompozytorów jak Beethoven czy Strawiński. Jednak jej użycie nie jest aż tak popularne jak w przypadku muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Trąbka - nauka gry

Naukę gry na trąbce można rozpocząć w różnym wieku. Jednak aby zostać profesjonalnym trębaczem, niezbędne jest ukończenie szkoły muzycznej pierwszego i drugiego stopnia, a kolejno udanie się na studia wyższe na Akademii Muzycznej. Swoich sił mogą także spróbować amatorscy muzycy. W praktycznie każdym mieście, prywatne szkoły muzyczne oferują indywidualne lekcje gry na trąbce, a czasem nawet proponują swoim kursantom uczestniczenie w zajęciach orkiestrowych.