Puzon - instrument dęty

puzon

Puzon, podobnie jak trąbka, należy do rodziny instrumentów dętych blaszanych. Klasyfikuje się go jako aerofon ustnikowy, a historia jego powstania sięga XVIII wieku. Co ciekawe - puzon wyewoluował z trąbki. Co warto wiedzieć o tym instrumencie?

Czym różni się puzon od trąbki?

Na pierwszy rzut oka, puzon może wydawać się łudząco podobny do trąbki. Jest on od niej jednak zdecydowanie większy, a jego brzmienie charakteryzuje większa głębia. Kluczową różnicą jest także mechanizm zmiany tonu. Trąbka posiada zawory, a puzon slajdy. Inna jest także skala tych dwóch instrumentów oraz zapis na pięciolinii. Partie trąbki kompozytorzy zapisują w kluczu wiolinowym, a linie puzon w basowym.

Jakie są rodzaje puzonów?

W momencie wykształcenia się rodziny puzonów, stworzono instrumenty, które wysokością brzmienia odpowiadały rodzajom głosu ludzkiego. Wyodrębniono puzon dyszkantowy, altowy, tenorowy, basowy i kontrabasowy. W późniejszych latach ilość instrumentów zaliczanych do grupy puzonów znacząco się zwiększyła. Można wymienić chociażby puzon suwakowy, wentylowy czy puzon doppio.

warsawdixielanders instrumenty pan gra na puzonie

Jakie są najpopularniejsze utwory na puzonie?

Puzon jest instrumentem, który najczęściej stosowany jest w orkiestrach. Literatura muzyczna na puzon obejmuje wiele etiud, koncertów i innych różnorodnych utworów. Przez uczniów najczęściej wybierane są jednak transkrypcje sonat wiolonczelowych Vivaldiego, etiudy, których autorem jest F. Kwiatkowski oraz R. Muller, a także koncerty napisane przez Georg'a Friedrich'a Haendel'a.